Navigation
Home Page

Our Governing Body

Governing body / Roles

 

Nigel Gair - Chair of Governors (Trust Governor)

Date of appointment: 01.09.2019 (expire 31.08.2023)

Role: Chair of Governors -Safeguarding  / Health and Safety / Curriculum

 

Stacy Richardson - Vice Chair of Governors (Parent Governor)

Date of appointment: 15.10.18 (expire 14.10.2022)

Role: Special Educational Needs and Disability (SEND)

 

Briony Butterfield - (Parent Governor)

Date of appointment: 09.09.2019 (expire 08.09.2023)

Role: Behaviour and Pupil Welfare

 

Sally Clarke - (Trust Governor)

Date of appointment: 22.10.2019 (expire 21.10.23)

Role: Pupil Premium and Sports Premium 

 

Vacancy - (Trust Governor)

Date of appointment:

Role: 

 

Christine Sowerby - (Staff observer)

 

If you wish to speak with a member of the school Governing Body, please contact the school office directly.

 

 

Chair of Governors - Nigel Gair

I have lived locally for the last ten years and have grown to understand the importance of of Darton Primary School to this community. Building on previous experience as Chair of Governors at a Primary School in North Yorkshire I was delighted to take up the role of Governor and then Chair of Governors at Darton Primary School in 2019. Professionally, I have recently retired from a career of 35 years in the Civil Service where I gained skills in understanding people as well as technical skills in Finance and HR. . Our children are our future and our role is to support, nurture and guide them to make their future the best possible. 


Top